CHILANDAR V PLAMENECH

5. březen 2004
• Požár v srbském monastýru (klášteru) na Svaté Hoře Athos
• Plameny pohltily středověký chrám u věže sv. Sávy, s ikonostasem a freskami ze 17. a 18. století a část místnostní rezidence postavené v r. 1821. Představený monastýru, otec Mojžíš a mniši jsou v šoku.


Monastýr Chilandar po požáru


Největší ze srbských pravoslavných svatyní na Athosu, Chilandarský monastýr, byl zasažen katastrofálním požárem ve čtvrtek po půlnoci. Více než třetina monastýrského komplexu byla zničena ohněm. Naštěstí mezi mnichy nedošlo k žádným obětem na životech ani zraněním. Příčinu požáru ani rozsah hmotných škod se ještě nepodařilo určit. S ohněm bojovali mniši, hasiči i srbští obyvatelé, kteří žijí v této části Řecka.Chilandar před zničením ohněm


"Požár propukl ve čtvrtek mezi první a druhou hodinou ranní na střeše knihovny, která je hned vedle velké jídelny. Bleskovou rychlostí se rozšířil po střechách přilehlých budov a zničil velkou část monastýrského komplexu až k věži sv. Sávy. Severozápadní část nedávno kompletně zrekonstruované obytné budovy z r. 1821 byla zničena. Oheň také zničil severovýchodní obytné budovy neboli tzv. Bílý dormitář, postavený v r. 1598, na kterém také probíhala generální oprava," oznámil Jugoslav Vukadinovic, generální konzul Srbska - Černé Hory v Soluni

"Igumen Mojžíš i mniši jsou zcela v šoku. Bojovali celou noc v slzách s ohněm. Za úsvitu jim na pomoc přispěli řečtí požárníci s cisternami; nebyla však použita letadla, neboť řecké Ministerstvo kultury věřilo, že obrovský proud vody z nebe by jen způsobil ještě větší škody.

Chilandar byl již jednou zničen ohněm, a to roku 1772, monastýr od té doby zasáhlo ještě několik požárů. Podle legendy byla během požáru, který zasáhl celou Svatou Horu, vynesena před Chilandar ikona přesv. Bohorodice (Trojručice), a ta monastýr zachránila od ohně. Oheň před ikonou vyhasl, zaznamenali církevní historici.Části monastýru zničené ohněm


Důsledky budou zřejmě dlouhodobé, Chilandar má nevyčíslitelnou duchovní, kulturní i historickou hodnotu. V severozápadním křídle byly zničeny administrativní prostory, igumenova kelie, první a druhý monastýrský epitropos, přijímací místnost pro hosty a knihkupectví.

S monastýrem bylo přerušeno telefonní spojení a podle zpráv Studia B se začaly vyhořelé obytné budovy hroutit. Naštěstí se oheň nerozšířil na chrám sv. krále Milutina, monastýrskou pokladnici, archiv a knihovnu, které obsahují velmi cenné poklady. Oheň se před nimi zastavil i přesto, že jsou propojeny s částmi monastýru zasaženými ohněm.Před požárem. Rezidence s kelií igumena, archondarikem, shromažďovací místností a ostatními administrativními pokoji (srovnej s 1. obrázkem nahoře ukazujícím tu samou část monastýru)


Srbský patriarcha Pavle požehnal zřízení bankovních účtů pro dary.
The accounts have been opened at Privredna Banka Beograd D. D. (Belgrade Commercial Bank) as follows: SaM dinar account no. 908-25501-08-5070-1810003 and foreign currency account no.5428-0588005.
His Holiness the Serbian Patriarch Kyr Pavle thanks all those who have the wish, need and ability to help with the restoration of this ancient Serbian laura.


Další fotografie požáru Chiladaru:

Kliknutím na tyto obrázky si je zobrazíte ve větší velikosti
(poslední obrázek v 1. řadě je mapa označující vyhořelou část monastýru):Vyhořelý Chilandar


http://www.spc.org.yu


Na Svaté Hoře Athos se posilují protipožární bezpečnost
Další protipožární opatření se přijímají před začátkem léta a přijímají se do práce další lidé protipožární služby. V posledních letech jsou stále častější lesní požáry na Svaté Hoře, a nebezpečí požárů proniká i do všech jednadvaceti svatohorských monastýrů. Poslední požár Chilandaru byl uhašen silami 25 mnichů, kteří hasili celou noc. Požárníci dorazili až ráno následujícího dne. Naštěstí byly zachráněny starobylé archivy monastýru postaveného v r. 1188. Shořela třetina pomocných budov a chrám s ikonami ze 17.-18. stol. (Credo.ru 25.5.2004)

Zpět na naši stránku Aktualit a zpráv

NAVRCHOLU.cz